lidské tělo v číslech

Naše tělo je skutečně zázračným strojem. Neexistuje žádný jiný mechanismus, který by pracoval tak dlouho a spolehlivě.
Přitom systémy, které řídí práci mozku, srdce, plic nebo ledvin vteřinu po vteřině jsou neuvěřitelně složité. Vědcům se však nyní podařilo pomocí nejmodernějších diagnostických přístrojů změřit, jak co funguje. Toto je tedy naše tělo v řeči čísel, čísel, která nám berou dech.

900 kilometrů za hodinu
tak rychle vyrážejí naše plíce vzduch při zakašlání, při kýchání rychlostí "jen" 170 km/h. Každý den se nadechneme 21 tisíckrát, přičemž plícemi projde na 10 tisíc litrů vzduchu, tedy dost, aby se nafouklo 40 dvoumístných nafukovacích člunů.
2000 litrů
krve zbaví játra veškerých jedů každý den. Během deseti hodin zbaví tělo veškerých toxických látek z alkoholu, obsaženém v jednom litru červeného vína. Denně produkují játra 700 mililitrů žluči. Jsou světovými rekordmany v regeneraci. Pokud by byla polovina odstraněna, během čtyř týdnů dorostou do původní velikosti.
100 miliard
červených krvinek, které transportují kyslík do buněk, je odbouráno imunními buňkami sleziny, sotva jako pěst velkého orgánu v levé části břišní dutiny. Pokud by byl do těla vpraven jen kousek slezinné tkáně, během čtyř týdnů z ní vyroste "nová" slezina.
50 kilometrů
měří nejjemnější cévky v ledvinách, které filtrují naši krev. Na třistakrát denně projde všech pět až šest litrů krve čisticím procesem. Každou minutu se z odpadních látek vytvoří pět kapek moči v každé ledvině, která je odvedena močovodem do močového měchýře, do něhož se vejde až 1,5 litru.
100 miliard
buněk obsahuje mozek, který má více než 100 biliónů propojení. Tvoří pouhá dvě procenta hmotnosti, spotřebuje však 20 procent kyslíku, který tělo příjmá. Nervové buňky jsou schopny zpracovávat 200 tisíc impulsů, které se po nervových vláknech šíří rychlostí 290 km/h.
9300krát za den
mrkneme, což celkem vytvoří dobu 23 minut. Oko má 127 miliónů na světlo citlivých buněk, které jsou chopné zaregistrovat v úplné tmě zapálení sirky na vzdálenost čtyřiceti kilometrů. Oko vyprodukuje za den 1 mililitr slzí.
3 miliardkrát
udeří srdce během 70 let trvajícího života. V klidu pumpuje pět litrů krve během minuty našimi cévami, u špičkových sportovců až 30 litrů. Celkem to vytváří za život 180 tisíc tun, tedy tolik tekutiny, která proteče z Rýna do Severního moře během deseti minut.
500 tisíc
slizničných buněk je každou minutu obnoveno ve střevě, denně odejde z těla 250 gramů zbytků opotřebovaných buněk. Ve střevech se vytvoří za den 600 mililitrů plynů. Celé obyvatelstvo planety (šest miliard lidí) by tedy bylo schopné naplnit každý den 13 obřích vzducholodí Hindenburg.
770 tisíc kilometrů
měří celkem nervová vlákna v těle, což je tolik jako cesta na Měsíc a zpět. Nejdelší nervové buňky v lidském těle, které vedou k svalům nohou, měří více než dva metry a vedou vzruchy rychlostí 430 km/h.
100 miliónů
spermií vyprodukují denně varlata. Teoreticky vzato by stačila produkce pouhých 60 mužů, aby se zdvojnásobila populace planety. Vaječníky každé ženy obsahují 20 tisíc vajíček, z nichž jen 450 skutečně dozraje.
Tisícinu sekundy
potřebují nejrychlejší svaly těla (oční svaly) k tomu, aby se sevřely. Člověk má celkem 640 svalů, z toho 400 pohybuje kostrou. Jen na čele se jich nachází 43. Nejmenší sval o velikosti 1,2 milimetru se nachází v uchu.
2500 kilogramů
může unést nejsilnější, stehenní kost člověka. Nejmenší je naproti tomu ve středním uchu a měří jen tři milimetry. Kosti průměrného člověka váží celkem jen sedm kilogramů, váží na sebe však 99 procent vápníku v těle.